Ako si udržať mladosť?

Skutečný elixír mládí je, zdá se, zatím v nedohlednu. Přesto existují způsoby, jak stáří obstojně vzdorovat. Inspirujte se i vy.

Všetko je v hlave!

Máte pravdu, úplne všetko nie. Ale väčšina vecí áno. Optimistický prístup k životu preukázateľne, celoplošne vzaté, predlžuje vek. Ľudia s úsmevom na perách, ktorí sa snažia dodržiavať aktívny štýl, športujú, zaujímajú sa o dianie okolo seba, rozlišujú, na ktoré maličkosti nebudú mrhať stresom a vedia, že tam, kde je skutočný stres, sa pokiaľ to ide, vôbec nepoženú, čaká obvykle dlhší vek a príjemnejší dôchodok. Nastavte sa do produktívneho, ale relaxačného módu. Majte vždy čas vyhradený pre seba – na spoločné chvíle s rodinou, šport, koníčky. Nezabudnite udržiavať aktívny aj mozog. Ako? Ak nie ste knihomoľ, skúste školu, rekvalifikáciu, alebo napríklad záujmové prednášky. Trénovaný mozog vydrží v plnej kondícii dlhšie. A čo sa týka kníh, prečítajte si Koniec starnutia od Davida Sinclaira. Ak neradi kupujete zajaca vo vreci, pomôže vám táto Koniec starnutia recenzia. Autor recenzie Radek má s knihou Koniec starnutia skúsenosť, o ktorú sa podelil na svojom Ecoblogu.

Nie ste popolnice

Telo máte len jedno a – aspoň zatiaľ – s ním musíte vyžiť celý život. Zvieracím miláčikom sa snažíme kupovať prémiové žrádlo, do áut nechceme tankovať tie najlacnejšie pohonné hmoty, ale zo svojho tela si často robíme odkladisko nespočetných nezdravých látok. Dnešná doba má hneď niekoľko neduhov. Spotreba cukru vzrástla oproti minulým storočiam takmer exponenciálne a naše telá na to nie sú pripravené. Dopujeme sa ním ale hlavne zo sladených nápojov. Česi tiež neslávne vynikajú v presolovaní. Prestať s ním je ťažké, jedlá potom pre vás už nemajú skoro žiadnu chuť. Napriek tomu stojí za to skúsiť to. Nasaďte do jedálnička veľa čerstvej zeleniny, večerné požieranie zemiačikov vymeňte za nakrájanú mrkvu alebo pokrájanú kapustu.

Publikované: 09. 10. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Adéla Bumbálková