Čo je alergia?

S príchodom teplejších dní sa začínajú skloňovať slová ako peľ či alergia. Peľ z kvitnúcich rastlín ale nie je jediným spúšťačom alergie. Každý rok pribúda viac a viac ľudí s týmto ochorením. V súčasnosti sa predpokladá, že vo vyspelých krajinách je každý štvrtý človek alergický. Nemalú zásluhu má na tom hlavne náš životný štýl.

Keď zlyhá imunitný systém

Alergia je v podstate prehnaná reakcia imunitného systému na inak neškodný patogén – alergén. Kýchanie, smrkanie, problémy s dýchaním, slzenie očí či vyrážky na pokožke sú len časťou príznaku toho, že máte alergiu. Prečo imunitný systém reaguje prehnane sa doteraz nepodarilo objasniť.

Alergie - rozdelenie

Alergénom môže byť čokoľvek. V závislosti od alergénu sa alergie rozdeľujú do viacerých skupín.

Inhalačné – spúšťačom tohto typu alergie môže byť čokoľvek, čo sa do organizmu dostane vdýchnutím. Ide o peľ, roztoče, plesne, srsť zvierat, ... Vyhnúť sa alergénom a hlavne peľu je v tomto prípade dosť problematické. Na jar, keď je všetko zakvitnuté je ťažké vyhnúť sa peľu, ktorý je doslova všade.

Potravinové – ak sa po konzumácii niektorej potraviny u vás prejaví alergická reakcia môžete trpieť potravinovou alergiou. Najčastejšími alergénmi sú niektoré druhy ovocia a orechov, mlieko, sója a vajíčka. Stačí ak sa budete týmto potravinám vyhýbať a alergická reakcia sa u vás nerozvinie.

Lieky – alergia na lieky nie je tak častá ako alergia na peľ. Medzi najčastejšie alergie na lieky patrí alergia na niektoré druhy antibiotík, hlavne na penicilín. Alergiu ale môžu spustiť aj iné lieky a liečivé. Ak týmto typom alergie trpíte mal by o tom vedieť každý lekár, ktorého navštevujete.

Hmyz – bodnutie včelou môže byť pre niekoho až smrteľné. Alergická reakcia sa môže rozvinúť až do anafylaktického šoku. Okrem včely môže alergiu spustiť aj uštipnutie alebo uhryznutie iným druhom hmyzu.


Ostatnéalergia na slnko alebo chlad, alergia, ktorá sa prejaví pri kontakte s nejakou chemikáliou,... Najčastejšie sa objavuje na pokožke a často postačí len kontakt s alergénom a imunitný systém začne prehnane reagovať. Ak viete, čo u vás alergiu spúšťa vyhnite sa tomu alebo sa primerane chráňte. Zdržujte sa v teplom prostredí ak máte alergiu na chlad. S alergiou na slnko vám zas môže pomôcť opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom.    

Publikované: 30. 04. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Petra Novotná