Stopy digitálnej doby alebo trendy v automobilovom priemysle

Digitálna doba posúva hranice takmer vo všetkých oblastiach nášho života, preto niet divu, keď sa jej stopy objavia aj v tak známom prostredí, ako je automobilový priemysel. Aké trendy v tejto oblasti môžeme vidieť a aké nás ešte len čakajú?

Odomykanie bez kľúčov

Na odomknutie vášho auta už nie je potrebné vlastniť autokľúč, stačí automobil odomknúť cez aplikáciu v telefóne. To je už bežnou súčasťou napr. pri carsharingu, kedy zapožičané auto otvoríte pomocou zaslaného kódu z aplikácie. Samozrejmosťou moderných áut je aj dotykový displej, ktorý približuje ovládanie auta vlastnostiam bežne používaného mobilného telefónu.

Odomykanie odtlačkom prsta

Rovnako ako pri mobilnom telefóne, aj v automobilovom priemysle začína byť témou odomykania auta tvárou či odtlačkom prsta pre čo najväčšiu pohodlnosť. Príkladom môže byť značka Hyundai, ktorá vyvinula systém odomykania odtlačkom prsta a šanca zlej identifikácie je jedna ku päťdesiatim tisícom. Toto číslo by sa ale malo vďaka neustálemu vylepšovaniu posúvať.

Odomykanie pomocou tváre

Nové elektromobily budú mať dokonca funkciu skenovania tváre, a to pomocou kamery, ktorá bude pracovať cez deň aj v noci. Nebude tak pre odomknutie auta nutné mať so sebou nič iné ako seba, čo oceníte napr. pri outdoorových aktivitách, ako je napr. plávanie.

Vychytávky moderného auta

Digitálnych pomocníkov neoceníme iba pri odomykaní, ale aj pri samotnej jazde. Technológia sa stále vyvíja, preto napr. u značiek Mercedes-Benz či Peugeot nájdeme čelnú kameru, ktorá dokáže detekovať zvieratá aj chodcov počas jazdy v noci. Cesta je potom oveľa bezpečnejšia a môžete sa za volantom cítiť oveľa pokojnejšie. Aj keď sa môže zdať, že vystreľovací kľúč je prežitok, opak je pravdou. Aj keď budúcnosť fandí odomykaniu áut inou formou kľúča, veľké množstvo áut bez jeho prítomnosti jednoducho nenaštartujete. Kľúče od auta teda ešte nevyhadzujte.

Publikované: 14. 09. 2022

Kategória: Auto

Autor: Adéla Bumbálková