Prečo sa zaujímať o kryptomenu?

Nielen v médiách sa stále častejšie stretávame s pojmom kryptomena a obchodovanie s ňou. Čo to znamená, prečo jej venovať pozornosť a má zmysel sa o ňu zaujímať?

Od výmen k virtuálnym menám

V minulosti ľudia na obchodovanie používali najprv výmenný obchod, výrobky a produkty menili medzi sebou. Potom dostala každá vec svoju cenu, platiť sa začalo peniazmi z ruky do ruky a obchodovanie bez nich bolo takmer nemožné. Mnoho rokov už využívame bezhotovostné platby, všetko je možné zaplatiť priložením karty k terminálu a nemusíme mať pri sebe ani minimálnu hotovosť. Vývoj ide stále dopredu, k bezkontaktným platbám už využívame aj inteligentné hodinky alebo telefóny, zatiaľ čo platobná karta leží doma na stole. V poslednom desaťročí sa potom stávajú stále obľúbenejšie kryptomeny, digitálny druh peňazí. Tie nemajú svoju fyzickú podobu, nemožno ich vybrať ani vziať do ruky, napriek tomu sú stále populárnejšie a mnoho ľudí s nimi už platí a obchoduje. Keď potrebujeme niečo zaplatiť, máme dve možnosti. Využiť hotovosť, teda zastaviť sa pri bankomate alebo priamo v banke a zo svojho účtu vybrať potrebný obnos, alebo platiť bezhotovostne, online platbami a prevodom prostriedkov. Pri kryptomene toto nejde, všetky transakcie a pohyb prebiehajú len v digitálnej podobe.

Za bežné peniaze

O najznámejšom zástupcovi kryptomien už niekedy počul takmer každý. Bitcoin patrí medzi najstaršie elektronické peniaze a nie je to len kryptomena, ale aj internetová platobná sieť, ktorá vznikla v roku 2009. Je unikátna, pretože nikto nemôže menu ovplyvňovať, zabavovať účty, falšovať alebo spôsobiť infláciu. V celej sieti nie je žiadna centrála ani žiadny človek, ktorý by o nej akokoľvek rozhodoval a mohol ju akokoľvek ovplyvniť. Samotná mena je závislá na komunite a záujme o ňu a tak môžu na kurz bitcoinu mať vplyv aj napríklad sociálne médiá. Pre nákup bitcoínov využijete bežné peniaze, jedná sa teda predovšetkým o investíciu, pretože cena bitcoinu aj ďalších kryptomien stále stúpa. Pokiaľ tak premýšľate nad tým, kam investovať voľné peniaze, môžu byť kryptomeny tým správnym riešením. Možno s nimi obchodovať a na mnohých miestach už aj platiť.

Publikované: 14. 11. 2022

Kategória: Práca, financie a podnikanie

Autor: Adéla Bumbálková