Ako a prečo diverzifikovať investičné portfólio?

Čo s peniazmi, ktorých hodnotu decimuje inflácia? Vložiť prostriedky na sporiaci účet a čakať, kým sa nepríjemná situácia preženie, už nie je riešením. Väčšine Čechov pomaly došlo, že jedinou možnosťou, ako ochrániť úspory, je rozumné investovanie. Odborníci však varujú pred stávkou na jednu kartu. Cesta k úspechu vedie cez diverzifikáciu investičného portfólia. Ako na to?

Prečo neinvestovať jednomyseľne?

„Objavili“ ste skvelú investičnú príležitosť a rozhodli sa, že do nej vložíte prostriedky? Pokiaľ svojmu úsudku veríte, nenechajte sa odradiť. Rozhodne by ste však do jedinej komodity, akcie či aktíva nemali investovať všetky peniaze. Dôvod je prostý - ak sa vaša voľba ukáže ako zlá a hodnota investície poklesne, výrazne prerobíte - av horšom prípade prídete o všetko. Typicky môže ísť o situáciu, keď investor vloží všetky peniaze do zaujímavého startupu, ktorého akcie strmo vyletí nahor. Nečakaný krach firmy spôsobí, že ich hodnota klesne na nulu a Investorovi zostanú oči pre plač.

Čo je diverzifikácia portfólia?

Diverzifikácia portfólia nie je nič iné ako rozdrvenie prostriedkov do rôznych druhov aktív. Vďaka optimálnej štruktúre majetku je možné významne eliminovať riziká spojené s určitým trhovým segmentom či investíciou. Ale ako by mala vyrovnaná štruktúra majetku vyzerať? Svetový report bohatstva uvádza, že bohatí ľudia investujú v nasledujúcom pomere:
  • 38 % akcie + alternatívne (napr. P2P platformy)
  • 27 % sporiace účty a hotovosť
  • 19 % reality
  • 16 % dlhopisy
Samozrejme môžete zvoliť iný pomer podľa toho, či máte záujem skôr o konzervatívne alebo naopak dynamické investovanie. Rozhodujúce by mali byť aj vaše znalosti konkrétneho trhu. Než do niečoho vložíte peniaze, preštudujte si danú problematiku a zoznámte sa s rizikami.

Publikované: 05. 10. 2022

Kategória: Práca, financie a podnikanie

Autor: Adéla Bumbálková