Zdravotné výhody ľanových semienok: Dôvody, prečo ho pridať do jedálnička
Zaradili ste už do svojho jedálnička superpotravinu ľanové semienka? Stále hľadáte informácie o výživovom obsahu a zdravotných prínosoch ľanových semienok? Ak áno, ste na správnom mieste! Čítajte ďalej a dozviete sa o úžasných zdravotných výhodách ľanových semienok a o tom, ako vám môžu pomôcť udržať sa v dobrej kondícii Toto si určite nenechajte ujsť.
Ľanové semená sú vysoko výživné, obsahujú omega-3 mastné kyseliny, lignany a vlákninu. Môžu pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu, znížiť krvný tlak, obsahujú dostatočné množstvo bielkovín a kontrolujú hladinu cukru v krvi. Okrem toho sú ľanové semienka skvelou zložkou, ktorú môžete použiť, ak sa snažíte schudnúť.Na záver možno povedať, že ľanové semienka sú veľmi výživné a majú celý rad zdravotných výhod. Sú skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín, lignanov, vlákniny a bielkovín. Okrem toho môžu pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu, znížiť krvný tlak, regulovať hladinu cukru v krvi a pomôcť pri chudnutí. Ľanové semienka sú všestrannou a zdravou zložkou, ktorú možno pridať do rôznych jedál.
Ľanové semienka nie sú novou plodinou, sú známe už stáročia a sú súčasťou mnohých diét. Existujú dva druhy ľanových semienok - zlaté a hnedé - a ich výživová hodnota je takmer rovnaká. Konzumáciou len jednej polievkovej lyžice ľanových semienok dodáte telu základné živiny, ako sú omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny, vláknina, minerály a vitamíny.
čo obsahujú ľanové semená?
Jedna polievková lyžica mletých ľanových semienok obsahuje 3 gramy bielkovín, 37 kalórií, 2 % denného príjmu železa, 7 % denného príjmu horčíka, 03 gramy nasýtených tukov, 05 gramov mononenasýtených tukov, 4 % denného príjmu fosforu, 2 % denného príjmu draslíka, 2 gramy polynenasýtených tukov, 8 % denného príjmu vitamínu B1, 597 mg omega-3 mastných kyselín, 2 % denného príjmu vitamínu B6 a 2 % denného príjmu kyseliny listovej Hoci ľanové semienka obsahujú aj iné živiny, ich zdravotné účinky sú z veľkej časti spôsobené lignany, vlákninou a omega-3 mastnými kyselinami, ktoré obsahujú.
Ak nemáte radi ryby, ľanové semienka by mali byť základom vášho jedálnička
Ľanové semienka bohaté na omega-3 mastné kyseliny sú skvelým zdrojom zdraviu prospešných látok. Ľanové semená sú rastlinným zdrojom omega-3 a dobrým zdrojom kyseliny alfa-linolénovej (ALA).
To preto, že ľanové semienka majú vysoký obsah lignanov, ktoré sú typom fytoestrogénu. ALA je jednou z dvoch dôležitých mastných kyselín Vaše telo si nedokáže samo vytvoriť správne množstvo mastných kyselín, preto musíte získať správne množstvo ALA z potravín, ktoré sú na ne bohaté. Mnohé štúdie preukázali, že ALA je prospešná pri prevencii hromadenia cholesterolu v cievach srdca, zmierňuje zápal tepien a znižuje rýchlosť rastu nádorov.Štúdia vykonaná v Kostarike, ktorej sa zúčastnilo 3638 účastníkov, ukázala, že u tých, ktorí dostávali vysoké množstvo ALA, sa znížilo riziko infarktu v porovnaní s tými, ktorí konzumovali nízke množstvo ALA. Okrem toho konzumácia ALA prostredníctvom ľanových semienok môže pomôcť znížiť pravdepodobnosť srdcových problémov a mŕtvice. Ďalšia nedávna štúdia ukázala, že omega-3 ALA je účinnejšia pri udržiavaní zdravého srdca ako ostatné dve omega-3 EPA a DHA. Ľanové semienka majú vysoký obsah lignanov. Zdravotné prínosy ľanových semienok pri znižovaní pravdepodobnosti vzniku rakoviny sú pozoruhodné, pretože majú vysoký obsah lignanov, čo je druh fytoestrogénu.
Ľanové semená obsahujú rastlinné zlúčeniny nazývané lignany, ktoré majú estrogénne a antioxidačné vlastnosti. Tieto vlastnosti môžu znížiť riziko vzniku rakoviny a zlepšiť celkové zdravie Ľanové semená obsahujú viac ako 800-krát viac lignanov ako akýkoľvek iný rastlinný zdroj Štúdie ukázali, že ženy, ktoré konzumujú ľanové semienka, môžu znížiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka, najmä u žien v menopauze. Štúdia vykonaná v Kanade na viac ako 6 000 ženách ukázala, že tie, ktoré jedli ľanové semienka, mali o 18 % menšie riziko vzniku rakoviny prsníka. Je jasné, že zdravotné výhody ľanových semienok pre ženy sú veľmi silné.
Nemusíte sa nechať odradiť, pretože zdravotné výhody ľanových semienok pre mužov sú silné. Štúdie ukázali, že u pätnástich mužov, ktorí dostávali každý deň 30 gramov ľanových semienok ako súčasť nízkotučnej diéty počas určitého obdobia, sa výrazne znížila pravdepodobnosť výskytu rakoviny prostaty. Mnohé ďalšie štúdie tiež naznačujú, že ľanové semienka sú skvelou prevenciou rakoviny kože a hrubého čreva.
Oboje je pre vaše telo nevyhnutné. V tejto oblasti je potrebný ďalší výskum, ale ľanové semienka sa ukázali ako účinná prevencia rôznych typov rakoviny u žien aj mužov. Ľanové semienka sú veľmi vláknité, takže sú prospešné pre tých, ktorí trpia zápchou alebo majú nepravidelný črevný systém. Jedna polievková lyžica ľanových semienok môže poskytnúť tri gramy vlákniny, čo predstavuje 8-12 % dennej odporúčanej dávky pre ženy a mužov. Nielen to, ale ľanové semienka obsahujú rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu, ktoré sú pre telo nevyhnutné.
Ľanové semená obsahujú približne 20-40 % rozpustnej vlákniny a 60-80 % nerozpustnej vlákniny. Obe tieto vlákniny sú v hrubom čreve fermentované baktériami, čo vedie k tvorbe objemnejšej stolice a pravidelnejšej stolici. Rozpustná vláknina v ľanových semienkach zahusťuje obsah čriev a spomaľuje trávenie, čím pomáha znižovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nerozpustná vláknina v ľanových semienkach absorbuje viac vody, aby bola stolica mäkšia a objemnejšia, čím zabraňuje zápche a pomáha zmierniť tráviace problémy, ako sú divertikulárne ochorenia a syndróm dráždivého čreva.
Ľanové semienka majú silný zdravotný prínos pri znižovaní hladiny cholesterolu
U ľudí s vysokou hladinou cholesterolu sa konzumáciou približne 30 gramov mletých ľanových semienok denne znížila hladina zlého cholesterolu o 19 %. Okrem toho sa v štúdii vykonanej na pacientoch s cukrovkou zistilo, že konzumácia jednej polievkovej lyžice mletého ľanového semienka (približne 10 gramov) zvýšila hladinu dobrého cholesterolu Okrem toho môžu ľanové semienka výrazne prospieť ženám v menopauze.
Mali by ste skonzumovať približne 30 gramov ľanových semienok, aby ste znížili hladinu LDL a celkového cholesterolu približne o 7 %, resp. 10 %. Je to vďaka obsahu vlákniny v ľanových semienkach, ktorá viaže žlčové kyseliny a pomáha ich vylučovaniu z tela. Okrem toho sa ukázalo, že ľanové semienka prirodzene znižujú hladinu krvného tlaku Kanadská štúdia odhalila, že u ľudí, ktorí počas šiestich mesiacov denne konzumovali 30 gramov ľanových semienok, došlo k zníženiu diastolického a systolického krvného tlaku. Tým, ktorí užívajú lieky na liečbu krvného tlaku, môže konzumácia ľanových semienok pomôcť udržať hladinu krvného tlaku pod kontrolou, a to až o 17 %.
Prehľad 11 veľkých štúdií ukázal, že každodenná konzumácia ľanových semienok počas troch mesiacov alebo dlhšie môže znížiť krvný tlak o 2 mmHg. Okrem toho sa zistilo, že zníženie krvného tlaku môže znížiť pravdepodobnosť úmrtia na mŕtvicu o 10 % a na infarkt o 7 %. Ľanové semienka sú skvelým zdrojom rastlinných bielkovín, ktoré sú bohatým a účinným zdrojom výživy. Obsahujú aminokyseliny, ako je kyselina glutámová, kyselina asparágová a kyselina arginínová. Štúdie v laboratóriách aj na zvieratách ukázali, že bielkoviny v ľanových semienkach môžu posilniť imunitný systém, znížiť hladinu cholesterolu, zabrániť vzniku nádorov a majú protiplesňové vlastnosti.
Uvažujete o tom, že by ste sa na chvíľu stali vegánmi?
Ak áno, ľanové semienka môžu byť skvelým zdrojom bielkovín. Štúdia na 21 dospelých osobách ukázala, že medzi tými, ktorí konzumovali rastlinné a živočíšne bielkoviny, nebol žiadny rozdiel v pocite sýtosti, chuti do jedla alebo v príjme potravy. Oba typy bielkovín dodávali telu rovnaké množstvo živín Okrem toho ľanové semienka pomáhajú kontrolovať hladinu cukru v krvi Štúdia na ľuďoch s cukrovkou 2. typu ukázala, že konzumácia 10 až 20 gramov mletých ľanových semienok denne počas jedného mesiaca viedla k zníženiu hladiny cukru v krvi o 8 až 20 %. Predpokladá sa, že je to spôsobené nerozpustnou vlákninou obsiahnutou v ľanových semenách.
Obsah nerozpustnej vlákniny v ľanových semienkach môže pomôcť znížiť rýchlosť uvoľňovania cukru, a tým znížiť hladinu cukru v krvi. Hoci protichodná štúdia ukázala, že nedošlo k zlepšeniu cukrovky alebo hladiny cukru v krvi, môže to byť spôsobené tým, že štúdia mala malý počet účastníkov a namiesto ľanového prášku im bol podávaný ľanový olej. Prínos ľanového oleja sa líši od mletého alebo celého ľanového semena, pretože zloženie ľanového semena sa pri výrobe oleja mení. Konzumácia ľanových semienok v primeranom množstve môže byť zdraviu prospešná vrátane zníženia hmotnosti Ľanové semienka sú skvelou desiatou, ktorá vás zasýti na dlhšiu dobu a pomáha znižovať chuť na jedlo.
Štúdia vykonaná na účastníkoch ukázala pozoruhodné zníženie hladu a chuti do jedla, keď pridali len približne 25 gramov prášku z ľanových semienok do stravy Predpokladá sa, že je to vďaka obsahu rozpustnej vlákniny v ľanových semienkach, ktorá môže spomaliť proces trávenia a aktivovať hormóny, vďaka ktorým sa človek cíti sýty dlhší čas. Konzumácia ľanových semienok preto môže znížiť hlad a chuť na jedlo, čo môže pomôcť pri chudnutí. Ak chcete schudnúť, je pridanie ľanových semienok do vášho jedálnička nevyhnutné.
Pýtate sa, ako zaradiť ľanové semienka do svojho jedálnička po tom, čo ste sa dozvedeli o ich mnohých výhodách? Ľanové semienka sú veľmi všestrannou potravinou a dajú sa ľahko pridať do mnohých rôznych jedál. Tu je niekoľko nápadov: Začnite ráno výživným smoothie z pražených alebo surových ľanových semienok. Nakvapkajte si na šalát trochu ľanového oleja ako dresing. Posypte si cereálie celými ľanovými semienkami, aby získali chrumkavú štruktúru. Pridajte ľanové semienka do obyčajného jogurtu alebo použite prášok z ľanových semienok ako čiastočnú náhradu múky pri pečení chleba, muffinov, sušienok a iných dobrôt.
Mleté ľanové semienka môžete zaradiť do svojho každodenného jedálnička tak, že ich použijete ako náhradu vajec alebo ich pridáte do mäsovej placky, aby bola chutnejšia a chrumkavejšia. Teraz, keď ste si vedomí zdravotných výhod ľanových semienok a spôsobu ich konzumácie, neváhajte a ihneď ich pridajte do svojich jedál. Dbajte však na to, aby ste ich konzumovali v správnom množstve, pretože ich nadmerná konzumácia môže mať nepriaznivé účinky. Ak chcete mať z ľanových semienok úžitok, mali by ste ich zaradiť do jedál a uistiť sa, že ich konzumujete správne množstvo.
Publikované: 15. 02. 2023
Kategória: Zdravie